AIKIDO nedir, ne değildir?

Aikido, O’Sensei Morihei Ueshiba (1883–1969) tarafından bulunmuş ve eklemleri kilitleme, atış ve düşürme tekniklerini içeren bir savunma sanatı öğretisidir.

Her ne kadar Japon savaş sanatları arasında sayılsa da, esasen karşınızdaki kişiyi size atak yaparken kendi enerjisi ile etkisiz hale getirmenizi sağlayan bir savunma sanatıdır.

Bu modern barış sanatı, size başkalarına verebileceğiniz olası fiziksel ve psikolojik zararların bilincinde olma, fakat ne kendiniz, ne de rakibiniz zarar görmeden galip gelebilme becerisi kazandırır.

Aikido’yu bilinen savaş sanatlarından ayıran en önemli özellik, temel öğretisinin rakibinizi fiziksel özelliklerinizi kullanarak yenmek üzerine değil, canlı–cansız çevrenizdeki tüm varlıklarla uyum ve barış içinde yaşamanızı sağlamak üzerine kurulu olmasıdır ve bu sebeple, derin bir felsefi ve ahlaki değerler silsilesi içerir.

Aikido, içinde barındırdığı felsefi ve ahlaki değerleri ve teknikleri ile bilinen savaş sanatlarına kıyasla daha fazla sabır gerektiren, kıyasla daha uzun zamanda sonuç alabileceğiniz bir disiplindir ve yaşınız, cinsiyetiniz, fiziksel ve zihinsel özellikleriniz ne olursa olsun, ömür boyu çalışmaya devam edebileceğiniz tek sanattır.

Image
Image

Kimler Aikido Yapabilir?

Image

Aikido kursunu tercih edenlerin öncelikle Aikido kursu almalarının kendileri için uygun olup olmadığını bilmeleri önemlidir. Aikido’nun fiziksel ve psikolojik yönden size uygun bir aktivite olup olmadığı konusunda bir fikir sahibi olmak için YOSA TEST’imizi cevaplayabilirsiniz.

Sonrasında, İstanbul’da Aikido kursu arıyor ve Aikido öğrenmek istiyorsanız kendinize uygun bir dojo (antreman yapılan yer/sınıf) ve bir sensei (usta/öğretmen) bulmalısınız. Deneme dersimize katılmak isterseniz, dojo’muza gelmeden en az bir gün önce YOSA TEST’imizi cevaplamanız gerekmektedir.

Aikido;

 • Kavga etmeyi değil, kavga etmeden çözüm bulmayı amaçlayan,
 • Savaşı değil, barışı amaç edinmiş,
 • Sağlıklı bir tartışma ve müzakere yeteneğine sahip olmayı amaçlayan,
 • Stres yönetimi ve farkındalığını geliştirilmek isteyen,
 • Strateji geliştirme yeteneği ve sağlıklı bir özgüven kazanmak arzusunda olan

bireylerin tercih edebileceği bir barış sanatıdır.

Image

Çocuklar İçin Aikido

Çocuklarımızın beyin gelişimlerinin %90’a varan oranda çok büyük bir kısmını ve dolayısıyla hayatları boyunca tekrar edecekleri tüm davranış ve düşünce biçimlerinin yaklaşık dörtte üçünü tamamladıkları dönemleri 0–6 yaş dönemidir. Bu dönemde her birinin algıları güçlü, kısa ve uzun dönem hafıza kayıtları yoğun ve öğrenme kapasiteleri en üst seviyededir. Bu dönem aynı zamanda çocuklarımızın özgüvenlerini sağlıklı bir şekilde kazandıkları dönemdir. Bu en değerli varlıklarımız her ne kadar 0–3 yaş döneminde çevrelerinde olanları bilinç dışı bir şekilde öğrenseler de, bu süreç 3–6 yaş döneminde yerini bilinçli öğrenmeye bırakır.

4 yaş, hem bilinçli öğrenme dönemlerinin başlaması, hem de kendilerine verilen komutları algılayıp tekrar edilebilmeye başlamaları sebebiyle Aikido’yla tanışmaları için en uygun yaştır. Aikido, bu en önemli öğrenme yaşlarında her çocuğumuzun kendine has kişilik özelliklerini keşfetmesini ve bu özelliklerini hayatın her alanında sağlıklı bir şekilde kullanmasını sağlayarak farkındalık duygularının gelişmesine, daha güvenli, paylaşımcı, sağlıklı özgüven oluşturmuş sosyal bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlar. Diğer yandan, oyun şeklinde verilen Aikido eğitimleri ile çocuklarımızda sıklıkla görülen hiperaktivite veya konsantrasyon eksikliği (dikkat eksikliği, odaklanamama) gibi problemlerin giderilmesine de yardımcı olunmaktadır.

Her çocuğun aynı fiziksel, ruhsal veya zihinsel seviyede olmasını bekleyemeyiz, ama her çocuğun kendine güveni tam bireyler olarak yetişmesini sağlayabiliriz. Çocuk gelişimi için Aikido derslerimizde ilk amacımız, çocuklarımızın renkli iç dünyalarındaki bu eşsiz özelliklerini keşfetmelerine ve potansiyellerini en üst seviyeye taşımalarına yardımcı olmaktır.

Image

Kurumsal Aikido Eğitimi: Pozitif Aikido (Aikido+)

Image

Aikido çalışırken genellikle yaptığımız hata, ilk olarak bize doğru gelen atağı değil, yapacak olduğumuz karşı atağı düşünmektir. Halbuki bizi hayatta tutacak olan ilk ve tek şey, öncelikle atağın geldiği hattın dışına çıkmaktır. Karşı atak yapma fırsatını ancak ve ancak saldırı hattının dışına çıktıktan sonra bulabiliriz.

Konu iş hayatımız, sosyal hayatımız, aile hayatımız olsa da, minder dışındaki günlük hayatımızda durum hiç farklı değildir. Karşımızdakinin atağını (tezini) analiz (muhakeme) etmeden ve atağına başlamasını beklemeden (dinlemeden) karşı atağa geçmek (konuşmaya başlamak) içinde bulunduğumuz durumdan avantajla çıkmamızı zorlaştırır.

Aikido minderi bu sebeple gerçek hayatımızın küçük bir yansıması ve uygulama alanıdır.

Detaylı bilgi için lütfen sitemizin altındaki formu doldurunuz.

Image

Sensei Güray Günay kimdir?

Güray Sensei, 1968 İzmir doğumludur. Orta öğrenimini Bornova Anadolu Lisesi’nde tamamladıktan sonra Bilkent Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olmuştur ve 25 yılı aşan profesyonel yaşamında finans sektöründe yurtiçi ve yurtdışında faaliyet gösteren çeşitli kurumlarda üst düzey yöneticilik yapmıştır.

Güray Sensei, Aikido ile 2000 yılında tanışmıştır. Gerek yurtiçi, gerekse yurtdışında bugüne kadar aralıksız olarak devam ettirdiği Aikido yaşamında, tekniklerinin gelişmesine ve Aikido’nun derin felsefesini daha iyi anlamasına büyük katkıları dolayısıyla her zaman müteşekkir olduğu Mitsugi Saotome Shihan, Hiroshi Ikeda Shihan, Yoshimitsu Yamada Shihan, Kenji Kumagai Shihan, Daniel Laurendeau Shihan, Nebi Vural Sensei, John Messores Sensei ve Chris Jordan Sensei gibi birçok değerli Sensei ile çalışma fırsatı yakalamıştır.

Güray Sensei, stres yönetimi, müzakere teknikleri ve şirket verimliliğinin artırılmasına yönelik olarak kurumsal düzeyde vermekte olduğu Pozitif Aikido Eğitimi (Aikido+) ve yetişkin ve çocuklara vermekte olduğu bireysel Aikido eğitimlerinin yanında profesyonel yaşamına finansal danışman ve varlık yöneticisi olarak devam etmektedir.

Tam yetkinlik seviyesinde İngilizce ve Almanca bilen Güray Sensei, evli ve üç çocuk sahibidir.

Image
Image
Image
Image
Image

Sıkça Sorulan Sorular

 • Ne kadar zamanda Aikido yapmayı öğrenebilirim?

Düzenli çalışmaya başladıktan yaklaşık 6 ay sonra bu modern barış sanatının felsefesi ve teknikleri hakkında kendinizi bilinçli ve rahat hissedecek hale gelebilirsiniz.

 • Sakatlığım var, Aikido yapabilir miyim?

Ciddi bir rahatsızlığı (kalp yetmezliği, bel veya boyun fıtığı, bulaşıcı herhangi bir hastalık, vb.) bulunmayan herkes güvenle Aikido yapabilir.

 • Sakatlığım yok, ama Aikido yaparken sakatlanmaktan korkuyorum.

 • Aikido, bireysel veya takım halinde yapılan tüm spor dallarına kıyasla sakatlanma olasılığı en düşük aktivitelerden birisidir. Aikido eğitimlerinde öğrecilere ilk öğretilen şey doğru “ukemi”dir (受身) (düşme/takla). Doğru yapılan ukemi, düşerken vücudumuzu zarar görmekten koruyan en önemli çalışmadır. Diğer taraftan, Aikido’da üst kuşaklar (daha tecrübeli öğrenciler) alt kuşakların (daha az tecrübeli öğrencilere) vücutlarına herhangi bir zarar gelmemesi için azami özeni göstermek mecburiyetindedirler ve bu Aikido’nun en temel ahlaki kuralıdır. Bu ahlaki kural, üst kuşakların kendilerini sakatlanmalara karşı koruyabilecek duruma geldikleri kabul edildiğinden alt kuşaklar için geçerli değildir.

  • Aikido kursu ücretleri ne kadar?

  Aikido kursu ücretlerimiz her dönem yeniden belirlenmektedir ve bireysel Aikido kursu ile sınıf Aikido kursu ücretlerimiz farklıdır.

  • Aikido yapmak zor mudur?

  Düzenli çalışılması şartıyla, Aikido son derece kolay anlaşılabilir ve keyifle yapılabilecek bir sanattır.

  • Ne tür Aikido kursları var?

  Aikido kursumuzda çocuklar için Aikido kursugençler için Aikido kursuyetişkinler için Aikido kursu verilmektedir. Bunun yanında, Pozitif Aikido Eğitimi (Aikido+) adı altında stres yönetimi, müzakere teknikleri ve şirket verimliliğinin artırılmasına yönelik olarak şirketler için özel olarak tasarlanmış kurumsal Aikido eğitimlerimiz de bulunmaktadır.

  • Aikido kurslarında yaş sınırı var mıdır?

  Aikido derslerimizde yaş sınırı yoktur, kaç yaşında olursanız olun Aikido yapabilirsiniz.

  • Kadınlar da Aikido yapabilir mi?

  Evet, kadınlar da Aikido yapabilir. Barışın ve yaşamla uyumun cinsiyeti yoktur! Hatta kadınlar birçok Aikido tekniğini erkeklere göre çok daha estetik ve etkili şekilde yapmaktadırlar.

  • Daha önce spor yapmamış biri de Aikido dersi alabilir mi?

  Daha önce spor yapmamış olmanız Aikido için engel değildir.

  • Aikido yaparken ne gibi ekipmanlar gerekir?
  Image
  Image
  • Aikido çalışırken “Gi”, “Dogi” veya “Kimono” olarak tabir edilen, altta bol bir pantolona benzeyen, üstte düğmesi ve cepleri olmayan, tecrübe seviyesine göre beyaz, kahverengi veya siyah renklerde kemerle bağlanan beyaz renkte bir kıyafet giyilmektedir. Bu kıyafeti Aikido kursumuzdan da temin edebilirsiniz. Gerekli sınavları başarı ile geçerek dan seviyesine ulaşmış olan öğrenciler ise standart kıyafetlerine ek olarak “Hakama” olarak tabir edilen Samurai eteği giymektedirler.

  Samurai olmanın 7 erdemi...

  Gi (doğruluk, adalet)

  Yuki (cesaret)

  Jin (insanlık, yardımseverlik)

  Rei (saygı, nezaket)

  Makoto (dürüstlük, samimiyet)

  Meiyo (şeref, onur)

  Chugi (sadakat)

  AIKIDO'ya başlamak için aşağıdaki formu doldurabilir veya (532) 263 08 33 nolu telefonumuzdan bilgi alabilirsiniz.


   [cf7sr-simple-recaptcha]